Panele szklane w aranżacjach wnętrz – przykłady zastosowań

Zastosowanie nowoczesnej technologi w zakładach przetwórstwa szkła pozwala na produkcję nowoczesnych płyt dekoracyjnych, które coraz częściej obserwowane są w aranżacjach nie tylko pokoi hotelowych, czy restauracji, ale również w mieszkaniach i domach prywatnych. Gdzie sprawdzą się panele szklane i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Rodzaje paneli szklanych

Istnieje kilka rodzajów paneli szklanych, których sposób wykonania będzie determinował miejsce ich wykorzystania w wykończeniu wnętrz. Do najpowszechniej stosowanych płytek ze szkła ostatnich lat zalicza się szkło drukowane i tzw. lacobel, czyli tafle szklane  lakierowane w dowolnym kolorze z palety RAL. Szkło lakierowane zalecane jest zarówno do wykańczania ścian — podobnie jak zwykła glazura, ewentualnie do wyłożenia frontów mebli.

To drugie rozwiązanie jest zwykle wybierane w przypadku pomieszczeń urządzanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim. Dzięki możliwości dowolnej obróbki lacobel to również świetny wybór do budowania różnego rodzaju przeszkleń.

Drugim typem paneli szklanych jest szkło drukowane. Grafika na szkle może być wykonana różnymi technikami, która wpływa na jakość odwzorowania drukowanego wzoru, obrazu, napisu przestrzennego i jego trwałość. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując druk cyfrowy z hartowaniem obrabianego materiału, przez co powstały obraz będzie nie tylko odporny na ścieranie, ale też na zniszczenia mechaniczne.

Gdzie sprawdzą się drukowane panele szklane?

Grafika na szkle podobnie jak płytki ścienne może być stosowana jako element dekoracyjny kabin prysznicowych, czy też wykończenie przestrzeni między szafkami a blatem w kuchni. Bez najmniejszego problemu można płytki szklane stosować jako ozdoba frontów mebli i drzwi, do budowy przeszkleń czy też witryn sklepowych. Ważne jest tylko by zwrócić uwagę, by sam obraz na szkle powstał w technologii druku bezpośredniego z utrwaleniem światłem UV, a nie np. techniką solwentową — laminacji lub klejenia folii z nadrukiem na szkło.