Metody obróbki szkła

Szkło znajduje wiele zastosowań zarówno w budownictwie, jak i w meblarstwie, białym montażu czy wystroju wnętrz. W zależności od tego, do jakich celów się je wykorzystuje, musi być poddawane określonym typom obróbki. Jakie metody kształtowania i obrabiania szkła rozróżniamy i jakie dają one efekty?

Poznaj najpopularniejsze rodzaje obróbki szkła

Dzięki odpowiedniej obróbce szkło może być stosowane do produkcji okien, drzwi, elewacji, luster, przeszkleń w kabinach prysznicowych, blatów, balustrad i wielu innych tego typu obiektów. Metody obrabiania tego materiału mogą mieć zarówno charakter użytkowy, jak i czysto estetyczny. Do najczęściej stosowanych wariantów należą:

  • Fazowanie – technika ta pozwala na uzyskanie tafli o dekoracyjnej krawędzi poprzez jej efektowne ścięcie. Rezultat prezentuje się elegancko i tworzy ciekawy efekt załamania światła na krawędzi. Metoda ta wykorzystywana jest głównie w przypadku ozdobnych produktów ze szkła, takich jak lustra, oszklone meble czy balustrady. Zaletą tej metody jest jej uniwersalność – z jej pomocą można obrabiać dowolne rodzaje szkła bezpiecznego.
  • Hartowanie – ta metoda służy zwiększeniu wytrzymałości szkła. Polega na ogrzewaniu, a potem szybkim, kontrolowanym schładzaniu tafli. W efekcie szkło zyskuje znacznie większą odporność na nacisk, uderzenia czy działanie skrajnych temperatur. Tym samym staje się bezpiecznym materiałem do produkcji m.in. kabin prysznicowych czy witryn sklepowych.
  • Piaskowanie – polega na kształtowaniu szkła za pomocą materiału ściernego, jakim jest strumień drobnego piasku pod wysokim ciśnieniem. Efektem tego zabiegu jest uzyskanie matowej, półprzejrzystej tafli. Technika ta jest na tyle precyzyjna, że z jej pomocą możliwe jest zarówno matowienie całej tafli, jak i tworzenie dekoracyjnych wzorów, w tym takich o zróżnicowanej głębokości.
  • Szlifowanie – stosuje się je w celu usunięcia ze szkła nierówności i ostrych krawędzi, które mogłyby stwarzać ryzyko skaleczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku tafli pozbawionych ramy – jak np. balustrady czy niektóre lustra. Szlifowanie ma jednak również wymiar estetyczny, szczególnie w takich wariantach jak uskokowy czy trapezowy.

Oprócz wymienionych powyżej technik istnieje jeszcze szereg innych metod obróbki szkła, do których zalicza się m.in. lakierowanie, laminowanie, wiercenie otworów czy rozkrajanie.