Jak powstają grawerunki na szkle?

Szkło to doskonały materiał, aby tworzyć na nim różnego rodzaju zdobienia, dzięki którym staje się ono naprawdę oryginalne i może stanowić doskonałą ozdobę we wnętrzach. Jak w praktyce tworzy się na nim grawerunki, jakie zalety mają poszczególne techniki oraz w jakich celach się je wykonuje?

Grawerowanie szkła laserem i jego zalety

Jedną z metod wykorzystywanych w tym zakresie jest zastosowanie lasera. Takie urządzenie pozwala na grawerowanie nie tylko szkła płaskiego, np. okiennego, ale także elementów stożkowych, w tym kieliszków. Jest to metoda, która sprawdzi się także na szkle kolorowym, gdyż dzięki kontrastowi będzie ono znacznie lepiej widoczne.

Zaletą laserowego grawerowania na szkle jest także to, że dzięki tej metodzie można tworzyć naprawdę oryginalne upominki, zarówno dla bliskich osób, jak i firmowe.

Tradycyjne grawerowanie szkła

Wykonywanie grawerów techniką laserową to nowoczesna metoda, dzięki której można uzyskać dużą precyzję. Możliwe jest jednak także tradycyjne wykonywanie grawerów, do czego wykorzystuje się specjalną, niewielką wiertarkę.

Metoda ta jest jednak zdecydowanie trudniejsza. Przede wszystkim wymaga dużej precyzji, a także doświadczenia, aby uzyskać doskonały pod względem estetycznym efekt. Pracownik zakładu szklarskiego musi zadbać też o odpowiednią technikę obróbki. Niezbędne jest m.in. zwilżanie wodą tak, aby elementy wiercące nie uległy szybkiemu zużyciu. Woda sprawia też, że pył ze szkła nie będzie wdychany, gdyż w przeciwnym razie byłby naprawdę szkodliwy.

Grawer metodą piaskowania

Ciekawą techniką jest też piaskowanie, czyli wyrzucanie w kierunku tafli drobin pod naprawdę dużym ciśnieniem. Najczęściej wykorzystuje się ją do wykonywania różnego rodzaj rysunków przy użyciu szablonów. Dzięki temu efekt jest naprawdę ciekawy i przyciąga uwagę.

Jak widać istnieje kilka naprawdę ciekawych metod jeśli chodzi o tworzenie grawerunków na szkle. Obróbką zajmujemy się również w naszym zakładzie szklarskim, dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z pomocy w tym zakresie.